Για πρώτη φορά έχουμε προσβολή από καρπόκαψα της δαμασκηνιάς (Grapholitha funebrana Treutschke) σε Λωτό. Η διαπίστωση έγινε στις 4/10/2013 άρα η προσβολή αφορά την τελευταία γενιά του εντόμου. Η προσβολή ήταν πρωτοφανής, καθώς ο λωτός μέχρι και τώρα δεν είχε σημαντικούς εχθρούς εκτός από την μύγα της Μεσογείου.
Η αντιμετώπιση του εντόμου προς το παρόν είναι αδύνατη καθώς το υπουργείο δεν φρόντισε να δώσει εγκρίσεις σε κανένα εντομοκτόνο. Ας ελπίσουμε να δοθούν εγκρίσεις, γιατί η παραγωγή αυτού του εκπληκτικού προϊόντος θα γίνει ασύμφορη.
Δεν υπάρχουν σχόλια: