Ένα άρθρο του :
spagric
|
5 Μαρτίου 2010 |
0 Σχόλια
Η διαρκής αύξηση της βιομηχανίας παραγωγής βιολογικών προϊόντων αλλά και η συνεχώς αυξανόμενη κατανάλωση βιολογικών φρούτων και λαχανικών, θέτει σημαντικά διλήμματα, όπως τα οφέλη που προσφέρουν αυτά στην υγεία του ανθρώπου αλλά και η επικινδυνότητα που εμπεριέχουν. Σκοπός αυτής της ανασκόπησης είναι η σύγκριση των βιολογικών και συμβατικών μεθόδων καλλιέργειας στους τομείς της θρεπτικής αξίας, της ποιότητας αλλά και υπολειμμάτων φυτοπροστατευτικών προϊόντων στα φρούτα και στα λαχανικά. Η συγκεκριμένη ανασκόπηση καταδεικνύει τις σημαντικές διαφορές που υπάρχουν στις συγκεντρώσεις διαφόρων θρεπτικών στοιχείων, όπως είναι η βιταμίνη C και ο σίδηρος, καθώς και την ελαχιστοποίηση στην ύπαρξη νιτρικών και υπολειμμάτων φυτοπροστατευτικών προϊόντων που όμως συνεχίζουν και υπάρχουν περίπου στο 25% των προϊόντων που ελέγχονται. Οι τεχνικές καλλιέργειας στη βιολογική γεωργία επιτρέπουν στα προϊόντα να έχουν μεγαλύτερα μικροβιακά φορτία σε σχέση με τα προϊόντα που παράγονται στην συμβατική γεωργία. Συμπερασματικά, η βιολογική γεωργία μπορεί να είναι πιο επωφελής, αλλά όχι πιο βλαβερή για τον άνθρωπο σε σχέση με τη συμβατική. Ωστόσο, προτεραιότητα έχει η συνεχής και αδιάκοπη διατροφή των ανθρώπων με φρούτα και λαχανικά που ενισχύουν τον οργανισμό και είναι απαραίτητα για την επιβίωση του με όποιο τρόπο και αν αυτά καλλιεργούνται.
Δεν υπάρχουν σχόλια: